WŁODZIMIERZ MATUSZAK

Facebook

Włodzimierz Matuszak urodził się w 1947 roku w Międzychodzie (Wielkopolska). Jako absolwent technikum ekonomiczno-spożywczego postanowił kontynuować edukację w zupełnie innym kierunku i podjął w 1967 roku studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Ciekawi, jak wyglądał wówczas, mogą sprawdzić to na filmie dokumentalnym TVP prezentującym milicyjne materiały filmowe z Marca 1968 - biorącego udział w protestach aktora można zobaczyć pod koniec pierwszej minuty filmu.

W 1969 roku przeniósł się do łódzkiej Filmówki (PWSFTViT), którą ukończył w 1976. Wybrał bardziej ciernistą, ale oferującą więcej możliwości rozwoju drogę na prowincję – prowadzącą przez teatry w Łodzi, Gnieźnie, Gorzowie, Toruniu, Olsztynie, Tarnowie, Koszalinie, Szczecinie i Lublinie. Ma na koncie ponad 60 ról teatralnych. Są wśród nich Mackie Majcher ("Opera za trzy grosze"), Karol ("Woyzeck" w reż. Agnieszki Holland), Don Rodrygo ("Cyd"), Potapow ("Premia" Aleksandra Gelmana), Kordian ("Kordian" w reż. Andrzeja Rozhina), Janusz ("Hałdy" Stanisława Bieniasza, nagroda aktorska na Festiwalu Małych Form
w Szczecinie), Tybalt ("Romeo i Julia"), kapral Neville Ross ("Przeprowadzka" Williamsona), Alf ("Lęki poranne" Stanisława Grochowiaka), Wacław ("Zemsta"), Arnolf ("Szkoła Żon"), Ksiądz Piotr ("Dziady"). Włodzimierz Matuszak nie tylko grał, ale i reżyserował - wspomniane, nagrodzone "Hałdy" Bieniasza, "Zabawę" i "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka, "Dekameron" Boccaccia, a także stanowiące wówczas swoistą formę kontestacji spektakle kabaretowe. Wystąpił także m. in. w filmach "Aktorzy prowincjonalni" (w reż. Agnieszki Holland), "Mgła", "Krótkie życie".

W 1987 roku wyemigrował wraz z rodziną do Niemiec Zachodnich. Imał się tam rozmaitych zajęć, zanim w 1998 roku wrócił do ojczyzny i wkrótce trafił na mały ekran. Od ponad 9 lat sprawuje opiekę nad kilkoma tysiącami duszyczek w telewizyjnym Tulczynie – jako proboszcz na tamtejszej „Plebanii”. W dniu 15 stycznia 2007 wyemitowany został 1000 odcinek!

W paradokumentalnym filmie BBC "D-Day To Berlin" miał okazję zamienić sutannę na mundur feldmarszałka Rommla, zaś w polskiej produkcji "PitBull" i "PitBull II" na mundur generała policji. Począwszy od jesieni 2005, w każdą środę wraz z Magdą Olszewską prowadził na antenie telewizyjnej Jedynki program publicystyczno-społeczny "Popołudnie z Jedynką".

W 2007 telewidzowie mieli okazję obejrzeć go w zupełnie nowej roli w programie Telewizji Polsat "Jak Oni Śpiewają". Udział w 10 kolejnych odcinkach programu zaowocował między innymi wykonaniami takich przebojów jak "Felicita", "Jej portret" czy "Takie Tango". Kolejne serialowe role to Jarosław Kasprzyk, biznesmen w opałach, w produkcji "Twarzą w twarz" oraz Stefan Lesiak - ojciec Julii w serialu "Teraz albo nigdy", a także instruktor nurkowania z Australii, Adam Kosecki, w "Na dobre i na złe".

Włodzimierza Matuszaka można także... posłuchać - w polskiej wersji językowej filmów "Artur i Minimki" oraz "Artur i zemsta Maltazara" Luca Bessona jako dziadka Artura, Archibalda, "Koń wodny" (reż. Jay Russel) w roli dorosłego Angusa McMorrow, a nawet w kultowej grze komputerowej "Assassin's Creed".

W tym roku aktor obchodzi 35-lecie pracy artystycznej, powracając na scenę w sztuce Bogusława Schaeffera "Kaczo".